Nyans räknades in även i Onsdagsräkningen. Dock enbart till riksdagsvalet

Partiet Nyans fick sex procent i en valkrets

I en av kommunens valkretsar har Partiet Nyans fått runt 6 procent av rösterna.

Partiet Nyans som drog tillbaka sin kandidatur till Kommunfullmäktige i Sigtuna fick en del röster i flera av valkretsarna. I ett antal kretsar låg partiet på 1-2 procent. Men i Norra Valsta blev det cirka 6 procent. I Valsta Centrum blev det strax under 2,94 procent. Det gäller valet till Riksdagen där Nyans ställde upp. Sigtuna kommun är inte enda kommun i länet där Nyans fick röster. I bland annat Botkyrka har det registrerats mellan 5-10 procent i flera valkretsar enligt Sveriges Radio.

Läs mer: Nyans vill ta mandat i Sigtuna

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.