Parkerad bil blev av med däcken

En bil som var parkerad ute på en av Arlandas parkeringar blev av med samtliga däck vilket upptäcktes när bilägaren var tillbaka från resa.

En person som parkerat sin bil på Arlandas parkering fick en obehaglig överraskning när denne skulle hämta bilen. Alla fyra hjul hade blivit stulna enligt UNT.se. Upptäckten gjordes på måndagskvällen och bilen är av ett exklusivt märke, vilket polisen inte vill avslöja. En anmälan om stöld har upprättats. För några år sedan var det vanligt med att bildäcksstölder och bildelsstölder från parkerade bilar vid Arlanda. Ett fenomen som polisen sedan fick stopp på.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.