Par stormade gate på Arlanda

Ett par som var sena till sitt flyg på Arlanda försökte ta sig in genom en stängd gate – men i stället för att hinna med planet möttes de av polis.

expressen.se rapporterar att resenärerna i sin desperation tryckte på knappar och drog i dörrar för att komma in i gaten. De lyckades ta sig igenom, men utlöstes samtidigt det automatiska brandlarmet. Paret fick till slut inte gå ombord utan greps på plats. De misstänks nu för olaga intrång och falskt larm, skriver expressen.se.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.