Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Par bråkade och anmälde varandra för misshandel

Ett par bråkade i en lägenhet i Märsta under natten mot söndagen. Det resulterade i anmälningar om misshandel.

UNT.se rapporterar att det nnder natten mot söndagen inträffade ett slagsmål i en bostad i Märsta, där en man i 30-årsåldern och en kvinna i 40-årsåldern var inblandade. Orsaken till slagsmålet är oklar, men alkohol var en faktor i händelsen.

”Mannen var så pass berusad att han eskorterades till polisstationen för att sova av ruset,” meddelar Ola Österling från polisen. Inga skador har rapporterats på någon av parterna, och ingen har frihetsberövats i samband med händelsen.

Båda parterna har anmält varandra för misshandel, enligt Ola Österling.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening