Sigtuna BBK-produkten Melwin Pantzar har tagits ut till landslaget som ska spela VM-kval 12-18 augusti.
Melwin Pantzar, Guard, som har Sigtuna BBK som moderklubb, har tagits ut till den bruttotrupp som ska spela VM-kval. Landslaget samlas 2:a augusti i Södertälje, själva kvalet som är ett förkval till stora kvalet i november spelas Portugal. Sverige möter Portugal och Luxemburg i dubbelmöten. De två högst placerade lagen går vidare till VM-kvalet som spelas i november, mars och juni-juli.
Sport Som märsta.nu kunde rapportera förra beckan är Melwin Pantzar hemma i Märsta och på måndagskvällen tränade han med sina gamla lagkamrater och vänner.
Sport Melwin Pantzar som bytt klubb till Monaco är med i landslaget igen: - Det ska bli jätteroligt att se Olle och Melwin tillsammans med de stora pojkarna, säger landslagsansvarige Fredrik Joulamo.
Sport Förre valstabon och numera basketproffs berättar i en intervju med Radio Stockholm om hans tid i Valsta och hur han spelade basket istället för att vara ute på gatan.