Melwin PantzarFoto: Pressbild

Pantzar spelar landskamper mot Polen och Portugal

Melwin Pantzar, som till vardags representerar Bilbao, är uttagen till herrlandslagets träningsmatcher mot Polen och Portugal. Första matchen spelas redan på lördagen.

Inför avresan hann Melwin besöka Steningehöjdens sporthall där han tränade och träffade lokala ungdomsspelare. Herrlandslaget samlades i Södertälje den 30 juli och reser idag till Polen.

På lördag 9 augusti väntar en träningsmatch bakom stängda dörrar mot EM-värdarna Polen, följt av en officiell träningslandskamp i Katowice på söndag 10 augusti klockan 15.00. Därefter fortsätter laget till Braga i Portugal för möten mot Island den 14 augusti och mot värdnationen Portugal den 16 augusti.

Förberedelserna inför EuroBasket 2025 avslutas sedan på hemmaplan med en match mot Estland på Hovet den 20 augusti. Truppen har drabbats av flera återbud på grund av skador, och vissa spelare, som Bobi Klintman och Olle Lundqvist, har tackat nej. Melwin Pantzar finns dock med bland de spelare som representerar Sverige under turnén i Polen och Portugal mellan 8 och 17 augusti. Melwin står på 32 landskamper och är en av de tongivande spelarna i landslaget.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.