Foto: Svensk Basket

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

Sverige har chansen att säkra en plats i EM 2025 när de möter Bulgarien på bortaplan den 20 februari. Efter den historiska segern mot Tyskland i november ligger landslaget just nu på tredje plats i grupp D, där tre av fyra lag går vidare till mästerskapet.

Den svenska truppen består till stor del av spelare som varit en del av landslaget under tidigare VM- och EM-kval. Bland nyckelspelarna finns Ludvig Håkanson, Simon Birgander och Melwin Pantzar. Av de 13 uttagna spelarna kommer tolv att få chansen att spela i matcherna mot Bulgarien och Montenegro.

EM-kvalet avslutas på hemmaplan den 24 februari, då Sverige möter Montenegro på Hovet i Stockholm.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.