Melwin Pantzar då det begav sig i Sigtuna Baskets färgerFoto: Jamshid Jamshidi/ArkivFoto: Jamshid Jamshidi/Arkiv
Pantzar klar för europeisk toppklubb
Märstabon Melwin Pantzar med förflutet i Sigtuna Basket är klar för Real Madrid och lämnar därmed Solna Vikings/AIK.
Melwin Pantzar ska representera Real Madrid och dess ungdomsakademi som anses vara en av de främsta i Europa. Storklubben fick upp ögonen för Melwin i vintras när han representerade italienska Stella Azzurra Roma i en ungdomsturnering i Ungern, skriver Borås Tidnings bloggare Nick Rajacic. Melwin ska ha dominerat i mötet med Real Madrid och hade 15 returer, sex stelas, fem assist och två blockar, detta som point guard. – Det jag hört från människor runt omkring honom och hans förra lag är att det är en bra kid som jobbar hårt på att förbättra sina svagheter. Nu får 16-åringen sin chans att flytta från Stockholm och träna med det bästa möjliga motståndet och med några av Europas bästa ungdomstränare, hyllar den ansedda bloggaren som tidigare varit elitspelare i Borås Basket.
Sport På söndag, den 20 juli, får Steningehöjdens sporthall celebert besök när landslagsspelaren Melwin Pantzar kommer till hallen för ett öppet meet & greet. Evenemanget pågår mellan klockan 12.30 och 14.00 och är öppet för alla som vill komma och träffa basketspelaren.
Sport När Svenska Basketbollförbundet presenterade herrlandslagets trupp inför sommarens Europamästerskap fanns Melwin Pantzar, 25 år och uppvuxen i Märsta, med bland de uttagna.
Sport Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.
Sport Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.
Sport Som märsta.nu kunde rapportera förra beckan är Melwin Pantzar hemma i Märsta och på måndagskvällen tränade han med sina gamla lagkamrater och vänner.