Foto: FIBA

Pantzar i landslagstruppen inför VM-kval

Melwin Pantzar har tagits ut till en bruttotrupp som ska samlas inför VM-kval.

Sigtuna BBK-fostrade Melwin Pantzar som numera spelar i Valladolid har under några år varit tongivande i landslaget som guard. Landslaget samlas innan VM-kvalet mot Finland och Slovenien, 30 juni och 3 juli. Svenska landslaget har chans att avancera i kvalet för första gången någonsin om man placerar sig topp tre i grupp c. Till samlingen som pågår 20-22 junihar man kallat in spelare som varit i college och liknande. 12 kommer att tas ut för att spela i kvalmatcherna.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.