Rasmus Paludan, Stram KursFoto: Pressbild

Paludan bekräftar möte i Valsta

Rasmus Paludan som sökt demonstrationstillstånd i Valsta uppger för märsta.nu att det beviljats: - Jag skulle vilja ge människor i Valsta möjlighet till en lugn dialog, skriver Paludan i mail till märsta.nu

I fredags kunde märsta.nu rapportera om att Rasmus Paludan planerat ett besök i Valsta. Nu har den högerextremistiske dansk-svenske politikern beviljats demonstrationstillstånd.
– Jag skulle vilja ge människor i Valsta möjlighet till en lugn dialog. Jag ska ge dem alla, oavsett religion, möjlighet att komma och lyssna på min politik och ställa kritiska frågor. Precis som alla andra riksdagskandidater vill jag att folk ska rösta på mig. Så torgmötet är min möjlighet att berätta för folk i Valsta om min politik, skriver Paludan i mail till märsta.nu

Paludan hade först sökt tillstånd för att stå vid Valsta centrum på Mjölnergatan. Han får dock flytta på sig ett par hundra meter till Valstavägen. Besökte är planerat till eftermiddagen och det finns risk för att trafik kan påverkas förbi Valstavägen då polis i samband med hans möten spärrar av stora delar av ytan där han håller till. Paludan uppger att Polisen har bytt plats och att han antar att det är av säkerhetsskäl.
– Jag följer Polisens instruktioner.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.