Rasmus Paludan, Stram KursFoto: Pressbild

Paludan bekräftar möte i Valsta

Rasmus Paludan som sökt demonstrationstillstånd i Valsta uppger för märsta.nu att det beviljats: - Jag skulle vilja ge människor i Valsta möjlighet till en lugn dialog, skriver Paludan i mail till märsta.nu

I fredags kunde märsta.nu rapportera om att Rasmus Paludan planerat ett besök i Valsta. Nu har den högerextremistiske dansk-svenske politikern beviljats demonstrationstillstånd.
– Jag skulle vilja ge människor i Valsta möjlighet till en lugn dialog. Jag ska ge dem alla, oavsett religion, möjlighet att komma och lyssna på min politik och ställa kritiska frågor. Precis som alla andra riksdagskandidater vill jag att folk ska rösta på mig. Så torgmötet är min möjlighet att berätta för folk i Valsta om min politik, skriver Paludan i mail till märsta.nu

Paludan hade först sökt tillstånd för att stå vid Valsta centrum på Mjölnergatan. Han får dock flytta på sig ett par hundra meter till Valstavägen. Besökte är planerat till eftermiddagen och det finns risk för att trafik kan påverkas förbi Valstavägen då polis i samband med hans möten spärrar av stora delar av ytan där han håller till. Paludan uppger att Polisen har bytt plats och att han antar att det är av säkerhetsskäl.
– Jag följer Polisens instruktioner.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu