Polishundar lyckades inte spåra de misstänktaFoto: Jamshid Jamshidi/Arkiv
Pådrag i Valsta – Polis skulle kontrollera personer
Flera polispatruller skulle kontrollera ett fordon i Valsta, då lämnade de som befann sig i fordonet: - Det har varit en hundpatrull som försökte göra ett spårförsök men det gav inte mycket för det var många personer i rörelse, sa Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.
Valstabor noterade flera polispatruller i området under eftermiddagen vid 15-tiden. Det handlade om att ett flertal personer sprungit iväg från ett fordon som skulle kontrolleras. Det är oklart varför de sprang iväg. Polis sökte med hundpatrull i området utan resultat. Klockan 16.30 fanns det ännu ingen rubricering för eventuellt brott enligt Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.
Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.
Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.
Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.
Nyheter Mellan den 18 och 24 augusti genomför polisen en nationell insatsvecka med fokus på hastighetskontroller i tätbebyggda områden. Anledningen är att många barn nu återvänder till skolan efter sommarlovet.
Blåljus Två motorcyklar kolliderade på Almungevägen öster om Märsta vid lunchtid på söndagen. Olyckan inträffade på väg 858 i höjd med Skånela, och larmet inkom strax efter halv tolv.
Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.
Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.
Nyheter Sigtuna har i juli uppmätt den högsta långtidsarbetslösheten sedan november 2022. Utvecklingen speglar ett bredare mönster i både länet och riket, men statistiken visar också tydliga skillnader mellan olika grupper på arbetsmarknaden.
Nyheter Länsstyrelsen har godkänt planerna på en ny solcellspark i Bärmö, strax utanför Sigtuna. Parken, som ska anläggas av Soltech Energy, kommer att täcka en yta på 109 000 kvadratmeter, motsvarande cirka 27 fotbollsplaner.