Polis kallades till skola efter att misstänkt obehörig setts
Polis kallades till SSHL i Sigtuna sedan man misstänkte att det fanns en obehörig man på skolans område.
Polis larmades till skolan i Sigtuna vid 13-tiden efter att personal larmat om en obehörig person på skolområdet. Enligt uppgift till redaktionen var det en piketbuss vid skolan som kontrollerade uppgifterna. Den lämnade kring 13.45.
Bakgrunden till att polisen kallades in var enligt uppgift till märsta.nu att en man med ryggsäck gått fram och tillbaka bakom aulan. Han ska ha betett sig mystiskt och även setts gå in i en av byggnaderna. Skolan ska sen ha kontrollerat kameror och kontaktade polis eftersom det är rutin vid sådana situationer.
Polisen har avslutat ärendet utan att man lyckats bekräfta någon uppgift om obehöriga. Hur den uppgiften fått spridning är inget som man kommer att arbeta vidare på.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.