Foto: Jamshid Jamshidi/arkivbild

Resultatlös jakt efter inbrottstjuvar

Ett larm om ett inbrott kom till polisen vid 19-tiden: -En anmälan om inbrott upprättad men ingen gripen säger Carina Andersson, vakthavande befäl vid Stockholmspolisen efter insatsen.

Polis sökte med helikopter i centrala Märsta efter ett misstänkta inbrottstjuvar som tagit sig in i en bostad på Odenvägen. Enligt de första uppgifterna ska det ha funnits misstänkta i området kring Ekilla eller Tingvalla där helikoptern har hovrar lågt. Men strax efter klockan 21 kom besked om att ingen har gripits och att det upprättats en anmälan om inbrott i den aktuella bostaden.

Uppdaterad 21.12

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.