Foto: Jamshid Jamshidi

Pådrag för misstänkt revolver på Arlanda

Polis fick under morgonen tillkallas till Arlanda för att reda ut en misstänkt revolver i säkerhetskontrollen.

Vid 07-tiden på tisdagen larmades polis till bagagehanteringen på Arlanda flygplats efter att personal upptäckt en revolver i ett incheckat bagage. Upptäckten orsakade omedelbart oro och ledde till att en polispatrull skickades till platsen för att utreda situationen. Vid närmare undersökning av den misstänkta revolvern visade det sig dock att vapnet var en replika, inte en riktig revolver. Efter att ha konstaterat detta kunde polisen lämna platsen utan att några brottsmisstankar kvarstod.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.