Foto: Pressbild

Padelmässa till XPO

Scandinavian XPO har gjort klart med Padelmässa för januari 2022.

Padelsporten har ökat explosionsartat under pandemin och i lördags var det en stor padeltävling hos Scandinavian XPO i Arlandastad. Nu är det också klart med en Padelmässa på samma plats i januari 2022.
– Padel Expo ska vara mötesplatsen som förenar alla padelentusiaster. Mässan skapades för att inspirera, samverka och få en mer omfattande inblick kring Europas mest växande sport. Mässan arrangeras av At Event Sweden AB tillsammans med medarrangörerna Svenska Padelförbundet och Scandinavian XPO, skriver Padelexpo på sin hemsida.

Mässan kommer att ha något för alla som har intresse för padelsporten oavsett om man är inbiten entusiast, nybörjare eller spelar på elitnivå. Mässan pågår i tre dagar och där kan man träffa både organisationer och föreningar som arbetar med padel. Under mässan blir det även matchspel och en padelgala

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.

Tapwell etablerar logistik i Rosersberg

Näringsliv Tapwell flyttar sin logistik till Rosersberg. Bolaget har tecknat ett långsiktigt avtal om drygt 4 000 kvadratmeter i en fastighet som ägs av Prologis. Inflyttning planeras till 1 juni 2026.