Foto: MMS-Bild

På måndag införs avgifterna

På måndag är det dags, då kostar det pengar för att stå på pendlarparkeringarna.

Det närmar sig avgift på pendlarparkeringarna i kommunen, 1:a mars, alltså på söndag, börjar de nya reglerna träda i kraft, men eftersom helger är betalningsfria är det först på måndag som man måste betala för att parkera. Fullmäktige fattade beslut om saken i början av månaden sedan det återremitterats av oppositionen i december. Avgiften är 20 kronor/12 timmar och det är avgiftsfritt på helgerna. Även Danderyd inför avgifter, där kostar det 5 kr/timmen eller max 30 kr/dag mellan 7-16. Övrig tid är det gratis där.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.