Foto: MMS-Bild

På måndag införs avgifterna

På måndag är det dags, då kostar det pengar för att stå på pendlarparkeringarna.

Det närmar sig avgift på pendlarparkeringarna i kommunen, 1:a mars, alltså på söndag, börjar de nya reglerna träda i kraft, men eftersom helger är betalningsfria är det först på måndag som man måste betala för att parkera. Fullmäktige fattade beslut om saken i början av månaden sedan det återremitterats av oppositionen i december. Avgiften är 20 kronor/12 timmar och det är avgiftsfritt på helgerna. Även Danderyd inför avgifter, där kostar det 5 kr/timmen eller max 30 kr/dag mellan 7-16. Övrig tid är det gratis där.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Nyheter Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Nyheter SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.