På måndag är det dags, då kostar det pengar för att stå på pendlarparkeringarna.
Det närmar sig avgift på pendlarparkeringarna i kommunen, 1:a mars, alltså på söndag, börjar de nya reglerna träda i kraft, men eftersom helger är betalningsfria är det först på måndag som man måste betala för att parkera. Fullmäktige fattade beslut om saken i början av månaden sedan det återremitterats av oppositionen i december. Avgiften är 20 kronor/12 timmar och det är avgiftsfritt på helgerna. Även Danderyd inför avgifter, där kostar det 5 kr/timmen eller max 30 kr/dag mellan 7-16. Övrig tid är det gratis där.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.