Foto: Jamshid Jamshidi

P-vakt i bråk på Arlanda

Ett bråk mellan en parkeringsvakt och en förare som fick böter inträffade på Arlanda under morgonen.

Vid 8-tiden skrev P-vakten ut en bot på Terminal 5 på Arlanda. Föraren av den aktuella bilen hamnade dock i dispyt med vakten och krävde att boten skulle makuleras. Någon form av handgemäng uppstod mellan de två enligt Polisen.

Föraren uppgav att han försvarade sig mot angrepp från parkeringsvakten. Han ska då ha slagit tillbaka. Parkeringsvakten har anmält mannen för våld mot tjänsteman och mannen anmälde vakten för misshandel. Ingen av de inblandade var i behov av ambulans.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Nyheter Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Nyheter Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Skuldsatt man blev av med 5000 kronor i utmätning

Nyheter En man i 60-årsåldern skulle resa från Arlanda, men stoppades av polisen efter begäran från Kronofogden. På plats kunde polisen utmäta kontanter till ett värde av cirka 5 000 kronor, då mannen har stora skulder.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening