P-platserna i Valsta stängs ner i några veckor. Foto: Insändarbild
P-platserna stängs i Valsta Centrum: Det var redan dåligt innan
Valstabor och affärsidkare är upprörda över att P-ytan utanför Valsta Centrum nu stängs igen: - Det var redan dåligt innan, vart ska mina kunder parkera, säger en affärsidkare till märsta.nu
Sigtuna kommun som ansvarar för ytan framför Valsta Centrum har tidigare av Moderaterna fått kritik för att man inte fullföljer den klubbade detaljplanen i området, det skulle innebära att Valsta Vedugn måste rivas eller flyttas. Något som även hanterades tidigare i Uppdrag Granskning.
märsta.nu har även rapporterat om att näringsidkare klagat på att det är för få P-platser i området, nu har kommunen stängt av ytan närmast centrumingången. Anledningen är att man ska bygga om, när ombyggnaden är klar så ska det finnas plats för 38 bilar. Kommunen hänvisar under tiden till platser där Brage förskola låg. 30:e juni ska ombyggnaden vara klara och kommunen hoppas att kunder, hyresgäster och näringsidkare under tiden ska ha överseende.
En näringsidkare som märsta.nu varit i kontakt med tycker dock att situationen hanterats för långsamt eftersom detaljplanen för längesedan har klubbats. Centrumet har under tiden också fått en ny ägare. – Det kan inte vara ok för oss som har verksamheter att vara utan parkering i tre veckor, säger en näringsidkare.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.