Foto: Jamshid Jamshidi

Över tusen skyddsvärda träd i kommunen

Sigtuna må ha mycket skog och natur men antalet skyddsvärda träd per kvadratmeter är bara tre.

Det är viktigt att spara så många träd som möjligt enligt en ny rapport från Länsstyrelsen. Detta för den ekologiska mångfalden. Områden i Rosersberg och Wenngarn innehåller skyddsvärda träd som identifierats av Länsstyrelsen. 1063 träd har inventerats i kommunen och de består mest av grova, gamla träd vid wienarn, Rosersberg och Steninge.

Även döda träd fyller en funktion då det finns cirka 3000 insekter och 2500 träd som är beroende av döda träd. Sigtuna kommun arbetar aktivt med att spara rester av gamla träd och död ved får ligga kvar som bisats eller föda för skogens liv. Dock är andelen skyddsvärda träd relativt låg i kommunen i relation till arean. Per kvadratmeter yta går det tre skyddsvärda träd. Sigtuna kommun har en större del lind av det äldre trädbeståndet.

Blottare vid Rosersbergs station

Blåljus En man ska ha onanerat öppet vid Rosersbergs station på torsdagsförmiddagen. Polisen larmades till platsen och en anmälan om sexuellt ofredande är upprättad.

312 viltolyckor i kommunen under 2024

Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.