Foto: Peter Kroon/Arbetsförmedlingen

Över åtta procent arbetslösa

Arbetslösheten i kommunen uppgick till 8,4 procent i juni.

I juni rapporterade Sigtuna kommun en minskning av arbetslösheten bland utlandsfödda, vilket skiljer sig från trenden i Stockholms län där 16 av 26 kommuner såg en ökning. Arbetslösheten bland utlandsfödda i Sigtuna minskade med 0,5 procentenheter och låg på 13,4 procent enligt siffror från Arbetsförmedlingen som Newsworthy sammanställt.

Trots den positiva utvecklingen bland utlandsfödda, ökade den totala arbetslösheten i Sigtuna kommun till 8,4 procent, vilket är en ökning med 0,3 procentenheter jämfört med samma period förra året. Det innebär att 2 253 av kommunens 26 821 invånare i åldern 16 till 64 år var inskrivna som arbetssökande, vilket är 155 fler än förra året. Detta markerar den sjunde månaden i rad med högre arbetslöshet jämfört med samma tidpunkt föregående år.

Sigtuna ligger över genomsnittet för arbetslösheten i Stockholms län, som är 6,7 procent. Endast Södertälje har en högre arbetslöshet än Sigtuna, medan Ekerö har den lägsta arbetslösheten i länet på 3,4 procent. För att Sigtuna skulle nå Ekerös nivå skulle 1 341 fler personer behöva sysselsättas.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.