Över 600 färre invånare i jobb

Coronapandemin har slagit hårt mot kommunen och vid årets början var det över 600 färre invånare i jobb enligt SCB.

Idag släpps restriktionerna kring corona och från 1:a oktober även UD:s rekommendation om att avstå från icke nödvändiga resor. Då väntas Arlandas trafik öka ännu mer än under sommarmånaderna. Sigtuna är hårt drabbat av pandemin vilket nu SCB:s siffror visar svart på vitt. Hårdast drabbat i länet dessutom. Det var 606 invånare som inte var i jobb jämfört med ett år tidigare. Under januari till juni var 21470 invånare i jobb, fram för allt är det inom hotell och restaurang som antalet anställda minskat.
– Av Sveriges 290 kommuner är det endast i 92 som antalet anställda har ökat under första halvåret i år. De främsta faktorerna bakom utvecklingen är kommunernas geografiska läge samt näringslivsstruktur, säger Fredrik W Andersson, nationalekonom och analytiker på SCB.

Men det är inte alla branscher som har negativa siffror, inom vård och omsorg, utbildning och bygg är det positivt. Likaså inom handel och juridik/ekonomi. Hotell- och restaurang har tappat nästan var tredje jobb.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening