Över 600 färre invånare i jobb

Coronapandemin har slagit hårt mot kommunen och vid årets början var det över 600 färre invånare i jobb enligt SCB.

Idag släpps restriktionerna kring corona och från 1:a oktober även UD:s rekommendation om att avstå från icke nödvändiga resor. Då väntas Arlandas trafik öka ännu mer än under sommarmånaderna. Sigtuna är hårt drabbat av pandemin vilket nu SCB:s siffror visar svart på vitt. Hårdast drabbat i länet dessutom. Det var 606 invånare som inte var i jobb jämfört med ett år tidigare. Under januari till juni var 21470 invånare i jobb, fram för allt är det inom hotell och restaurang som antalet anställda minskat.
– Av Sveriges 290 kommuner är det endast i 92 som antalet anställda har ökat under första halvåret i år. De främsta faktorerna bakom utvecklingen är kommunernas geografiska läge samt näringslivsstruktur, säger Fredrik W Andersson, nationalekonom och analytiker på SCB.

Men det är inte alla branscher som har negativa siffror, inom vård och omsorg, utbildning och bygg är det positivt. Likaså inom handel och juridik/ekonomi. Hotell- och restaurang har tappat nästan var tredje jobb.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening