Alexander Jansson avgör matchenFoto: Donald Swahn/Rosersbergs IK
Över 400 såg seriefinalen
RIK tog hem seriefinalen i Rosershallen på fredagskvällen mot Tyresö Trollbäcken.
Ett fullsatt Rosershallens, hela 412 åskådare, fick se Rosers vinna med 3-2 efter förlängning i seriefinalen mot Tyresö Trollbäcken. Linus Jämtdal gav sitt RIK ledningen efter tre minuter och det stod sig perioden ut trots att gästerna fick spela 5 mo 4 i två minuter. I andra ökar RIK på till 2-0 genom veteranen Christian Isaksen. I slutet av andra reducerar Tyresö Trollbäcken och kvitteringen kommer tidigt i tredje.
Tredje blir sedan sönderryckt av utvisningar enligt sportchefen Fredrik Raschke varpå det blir helt resultatlöst resterande del och en förlängning får ta vid för att kora vinnaren. Alexander Jansson får sista ordet då han sätter 3-2 frispelad av Linus Jämtdal. Det var lagets sjätte raka seger. – Ska vi summera detta så är det två bra lag som gör upp om det, TT är av dom lag vi mött hitintills det lag som spelar med mest fart. Vi släpper endast en kasse i spel 5 mot 5 & det är vårt försvarsspel som vinner matchen åt oss. Nu får vi ett litet uppehåll och det är klart att det känns bra att gå på lite ledighet som serieledare, säger Fredrik Raschke, sportchef, i mail till märsta.nu
Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.
Fotboll Förre sigtunabon Martin Qvarnmans Möller tar över FC Rosengård i Damallsvenskan. Han kommer närmast från ett uppdrag som tränare för U23-landslaget.
Handboll Skånela IF lanserar en ny satsning riktad till de allra yngsta barnen i kommunen. Den 21 september startar verksamheten Skoj med Boll, som vänder sig till barn födda 2022–2024.
Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.
kampsport Märstasonen Oscar Evans, som tävlar för Knivsta Judoklubb, tog hem guldet i -60 kilosklassen för U16 när Crakow Judo Open avgjordes i Polen den gångna helgen.
Friidrott I helgen avgjordes Veteran-SM i friidrott på Göingevallen i Hässleholm. Tävlingen lockade 765 deltagare som tillsammans stod för över 2 000 starter – många i flera olika grenar.
Friidrott IFK Märstas Magnus Andervin stod som segrare i längdhoppet under årets Finnkamp, där veteraner deltog i utvalda grenar. I klassen M50 vann han på ett nytt personligt rekord, 6,06 meter.
Basket När Sveriges herrlandslag i basket samlas i Tammerfors inför EM-premiären mot Finland den 27 augusti finns Sigtunafostrade Melwin Pantzar med i truppen.
Friidrott Taim Jawhar från IFK Märsta kommer att tävla för Sverige i ungdomsfinnkampen i grenen 3 000 meter gång. Uttagningen sker i samband med att friidrottsklassikern Finnkampen firar 100 år.
Basket Melwin Pantzar, som till vardags representerar Bilbao, är uttagen till herrlandslagets träningsmatcher mot Polen och Portugal. Första matchen spelas redan på lördagen.
Friidrott Två aktiva från IFK Märsta fick äran att tävla för Sverige när Nordiska Juniorlandskampen avgjordes i Uppsala i helgen. Mästerskapet samlade U20-friidrottare från fem nordiska länder, och både Ludvig Fredman och Taim Jawhar stod för starka insatser i landslagsdressen.