Över 10 000 sommarjobb ligger ute på Arbetsförmedlingens hemsida i Stockholms län, drygt 300 av dessa finns i Sigtuna kommun.
Det har listats rekordmånga sommarjobb ute i Stockholms län rapporterar SVT Stockholm. 10 000 jobb som rör sommarjobb, alltså inte enbart för ungdomar utan jobb som pågår under sommarperioden. För fem år sedan låg ”enbart” 5300 jobb ute i hela länet under sommarperioden, jobben har nästan fördubblats sedan dess. De flesta jobben finns inom vården där hemtjänst och äldreboende söker personal, likaså har hotellbranschen behov. De jobb som erbjuds via kommuner räknas inte in i i Arbetsförmedlingens siffror.
Nyheter Antalet vräkningar i Sigtuna kommun ökade under 2024, men färre barn påverkades jämfört med föregående år. Totalt verkställdes 23 vräkningar, en ökning med sex stycken sedan 2022. Samtidigt inkom 59 ansökningar om vräkning under året.
Nyheter Efter det allvarliga våldsdådet på Risbergska skolan i Örebro har Sigtuna kommun valt att flagga på halvstång utanför kommunhuset för att visa sitt deltagande med de drabbade.
Bostad Villaägare i Sigtuna har bland de minsta marginalerna i landet efter att bolånekostnaderna är betalda, enligt en sammanställning från jämförelsesajten Zmarta.
Notiser På grund av en olyckshändelse stoppades pendeltågstrafiken till och från Märsta under morgonrusningen. Trafiken är åter igång men med kraftiga förseningar.
Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.
Notiser Missing People söker nu efter en 14-årig flicka från Märsta som har varit försvunnen sedan tidigt på morgonen den 28 januari. Hon sågs senast vid 05.00-tiden och har sedan dess inte hörts av.