Clarion Hotel Arlanda tar emot 308 hundar och sex katter över nyårsaftonFoto: Clarion Hotel Arlanda

Över 300 hundar checkar in

308 hundar checkar in på Clarion Hotel Arlanda för årets fyrverkerifria nyår: - 2012 checkade det in en gäst med en hund. Då sa han att han ville bo här på nyårsafton för att hunden är så rädd för smällare, vi snappade upp det här och tänkte att det säkert är fler som har samma problem, säger Pernilla Johansson, vd på Clarion hotell Arlanda, till Aftonbladet.

Happy Dog som det fyrverkerifria nyåret kallas har i år 308 hundar som ska bo över natten rapporterar Aftonbladet. 2012 checkade en hund in och därefter fick hotellet idéen om att lansera Happy Dog, det kommer in hundar från alla möjliga delar av landet för att bo på Clarion Hotel Arlanda. På Arlanda får det nämligen inte skjutas någon raket. Utöver de 308 hundarna är det även sex katter som kommer.

Aktiviteter under dagen
2017 startade man ett samarbete med Brukshundsklubben så att hundarna inte skulle ha så tråkigt över dagen. Brukshundsklubben hjälper hundägarna träna dressyr, prova spårningstekniker, hoppa och göra lekar. Hotellet laddar för den speciella hunddagen, Pernilla Johansson menar att det inte handlar om att profitera på hundarnas utsatta läge kring nyåret då de är känsliga för fyrverkerierna:
– Nej, jag är glad att vi kan husera dem hos oss och göra den här insatsen. Vi fyller hotellet ändå. Nu är det så otroligt många som har tagit efter, både våra konkurrenter och systerhotell. Vi gör det här ihop.

Efter att Clarion startat med Happy Dog har flera andra följt efter, totalt fyra i Sverige har ett fyrverkerifritt erbjudande för hundar samt Clarion Hotel vid Kastrup i Köpenhamn.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening