Foto: Daniel Iskandar

Över 16 000 nu vaccinerade

Över 16 000 kommuninvånare har nu fått en vaccindos mot covid-19.

Över fyra av tio har nu fått en dos av vaccinet mot cvid-19. Till och med vecka 22 hade 16210 kommuninvånare fått första dosen, nästan var femte har fått två doser. Efter att Regionen öppnat upp för vaccinering av 40-åringar så har var tredje mellan 40-49 fått en dos. 7 av 10 mellan 50-59 år har fått en dos. Andelen som fått en dos över 70 år är cirka 90 procent. Gruppen mellan 60-69 är sämre på att ta vaccinet, där är det 8 av 10 som tagit en dos och bara 38 procent som tagit två doser. Sigtuna kommun har en relativ låg andel vaccinerade i jämförelse med andra kommuner i länet vilket beror på att det är en högre andel unga personer .

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)