Socialdemokraterna i Stockholm anser tillsammans med distriktet i Malmö att reglerna kring tiggeriförbud är otydliga.
Tiggeriförbud går att införa efter beslut i Högsta förvaltningsdomstolen gällande Vellinge kommun. Men frågan splittrar Socialdemokraterna. Helene Hellmark Knutsson, ordförande för stockholmsdistriktet, anser att det är rörigt i Stockholm eftersom det finns 26 kommuner och många rör sig mellan kommunerna rapporterar Sveriges Radio: – Ja, inte minst i en region som Stockholm, där kommungränserna ofta är otydliga, så blir det väldigt svårt att veta, vad gäller i den egna kommunen och vad gäller gentemot den andra kommunen. Det handlar också om att vi ska behandla alla medborgare lika.
Behövs inga riktlinjer Inrikesminister Mikael Damberg anser dock inte att frågan behöver några nationella riktlinjer i och med att det räcker med domen från Högsta förvaltningsdomstolen. Föregångare i frågan om tiggeriförbud inom Socialdemokraterna var David Lundqvist från Märsta som skrev en motion till kongressen som dock avslogs. Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) har öppnat upp för ett tiggeriförbud i kommunen.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.