Ex-skånelaiten Jesper Östlund tog på söndagen sitt Hallby till Handbollsligan efter seger i den femte och avgörande kvalmatchen mot HIF Karlskrona: - Det är helt fantastiskt, helt otroligt, sa Jesper till Jnytt.se
Redan i sin första säsong tar Jesper Östlund Hallby till Handbollsligan, Jönköping har inte haft ett lag i högsta handbollsserien på över 50 år förrän en skånelafostrad 29-åring ledde dem dit. – Det går inte att beskriva. Tanken när jag kom var att vi skulle bygga långsiktigt, gå upp inom två-tre år, säger Jesper till Handbollskanalen.
I laget finns förutom Jesper även spelare med skånelameriter; Oskar Hedwall och Andreas Söderman som Jesper tog med sig från Märsta till Jönköping inför säsongen.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.
kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.
Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.
Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.
Fotboll Rosersbergs IK besegrade Enköping United med 4–2 i säsongens näst sista omgång. Segern innebär att Rosersberg fortfarande har chans att vinna serien inför avslutningen nästa helg.