Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Osäkert på byggen: Nu startar fackförbundet en granskning

En färsk undersökning från fackförbundet Byggnads avslöjar allvarliga brister i samverkan och arbetsmiljöarbete inom byggbranschen. Nu ska Byggnads ge sig ut och kontrollera arbetsplatser i bland annat Sigtuna kommun.

Enligt undersökningen har skyddsombud och arbetstagare i tre av fyra byggföretag inte fått vara med i planeringen vid byggstart, trots att detta är ett lagkrav. Nu vidtar Byggnads åtgärder genom att kontrollera 175 arbetsplatser i Stockholms län för att skapa säkrare arbetsmiljöer.

Undersökningen, där 3 500 medlemmar deltog, visade att 73 procent av respondenterna inte hade haft möjlighet att delta i planeringsarbetet vid byggstart. Detta trots att arbetsmiljölagen stipulerar att samverkan och riskbedömningar ska ske i all planering som påverkar arbetsmiljön.

Tomas Kullberg, ordförande för Byggnads Stockholm-Gotland, understryker vikten av tidiga riskbedömningar och samverkan för att förebygga olyckor och arbetsskador. Han uppmanar arbetsgivarna att revidera sin planering för att följa lagen.

Undersökningen pekar också på ett tydligt samband mellan deltagande och upplevd trygghet på arbetsplatsen. Arbetstagare som fått vara med i planeringen känner sig markant tryggare.

I Stockholms län deltog 620 medlemmar i undersökningen, varav endast 2 av 10 hade haft möjlighet att involvera skyddsombud i planeringsarbetet vid byggstart.

Resultaten visar också att:
4 av 10 inte hade fått utbildning om riskerna i deras arbete.
6 av 10 inte upplever att alla åtgärder vidtas för att motverka ohälsa och olyckor.
3 av 10 inte känner sig trygga på arbetsplatsen.
För att rätta till bristerna inleder Byggnads en landsomfattande granskning av arbetsmiljön med fokus på säkerhet och samverkan. I Stockholms län kommer 175 arbetsplatser att besökas under veckan.

Byggnads ordförande Tomas Kullberg betonar att det är nödvändigt att arbetsgivarna tar ett större ansvar för att säkerställa trygga arbetsplatser och att tidig riskbedömning och planering är en absolut nödvändighet.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.