Mads Hendeliowitzs skrev autografer efteråtFoto: Insändarbild/Sigtunabygdens Ryttarförening

OS-ryttare besökte Sigtuna

I lördags var OS-ryttaren Mads Hendeliowitz på Helgestabodarnas stuteri för at berätta om sin resa till OS i Rio 2016.

Många hade samlats för att se och höra OS-ryttaren Mads Hendeliowitz i Vita huset på Helgestabodarnas, närmare bestämt 350 personer räknades in. Mads som deltog i OS i Rio 2016 höll föredrag på temat ”Vägen till OS”.
– Mads berättade om sin resa från att han startade sin ryttarkarriär på grannens åsna i Danmark, red på ridskola, vidare till Strömsholm där han var lärare på elitprogrammet och hur hans satsning mot OS pågått länge. Mads red två hästar under showen, en ridskolehäst och en från sitt stall på Segersta. Allt för att visa hur hans karriär sett ut från ridskoleryttare till OS deltagare, berättar Åsa Nordberg på Sigtunabygdens Ryttarförening.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.

Daniel Söderberg klar för Odd

Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.

EXTRA

Gustaf Berglund uttagen till OS

skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.