Foto: Hyresgästföreningen

Oron för höjda hyror växer hos hyresgäster

Hyresgästföreningen rapporterar om pågående förhandlingar med SigtunaHem där hyresnivåerna står i fokus. Det råder en spänning mellan parterna då fastighetsägarna tidigare uttryckt en önskan om en höjning på 12 procent, en siffra som mötts av betydande förvåning.

”Yrkandet är väldigt högt, men inte oväntat med tanke på fastighetsägarnas tydliga önskemål om en 12-procentig höjning,” kommenterar Hans Törnqvist från Hyresgästföreningen.

Förhandlingarna har intensifierats, och Hyresgästföreningen har svarat på SigtunaHems yrkande genom att lämna ett motbud. En väntan på respons på det föreslagna budet är nu riktad mot den 5 december.

Den stigande oron bland hyresgästerna för en betydande höjning av hyrorna har blivit tydlig för Hyresgästföreningen, som nämner att många boende har uttryckt sin oro och frustration. ”Vi har fått in många reaktioner från hyresgäster som är mycket oroliga för en betydande hyreshöjning,” uppger Hans Törnqvist.

Läs mer: SigtunaHem planerar chockhöjning

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.