En ny vägledning om hur trängsel ska minskas i kollektivtrafiken kommer i veckan.
Om en vecka, 17:e augusti, startar SL:s ordinarie tidtabell efter sommaren. Som märsta.nu rapporterat tidigare i sommar finns det oro för att det kommer leda till trängsel ombord på bussar och pendeltåg. Nu kommer en vägledning som branschorganisationen Svensk kollektivtrafik och Sveriges kommuner och regioner arbetar fram. Den blir klar i veckan. Därefter vet SL hur man ska förhålla sig till reglerna om att minska smittspridning i kollektivtrafiken.
SL:s pressansvarige Claes Keisu säger till Radio Stockholm att man ska köra så mycket man kan mad det man har, det gäller både så många tåg och bussar som man har. Det är dock svårare att sätta in pendeltåg, bussar går att sätta in förklarar Kiesu. En lösning där man räknar passagerare som går av och på är svårare att genomföra enligt Kiesu.
Nyheter Antalet personer i Sigtuna kommun som får sin försörjning från arbetslöshetsersättning ökade med 28 procent under förra året, enligt ny statistik från SCB.
Notiser En bojkott av de stora livsmedelskedjorna mobiliseras på sociala medier under vecka 12, samtidigt som en omfattande kartläggning av Ica-priser har genomförts.
Notiser Från och med den 18 februari 2025 skärps reglerna för eldning av trädgårdsavfall. Enligt den nya lagen måste fastighetsägare i första hand kompostera eller lämna sitt avfall till en återvinningscentral.
Notiser Hösten 2026 slår JENSEN upp dörrarna till en ny grundskola för F–9 i Steninge, Sigtuna kommun. Skolan har redan väckt stort intresse och har närmare 500 elever i kö.