Returen av Svenska Cupens åttondelsfinal mellan Skånela-IFK Kristianstad spelas ikväll på bortaplan för märstalaget: -Vi känner oss inte underlägsna men självklart är vi införstådda att det kommer krävas en fullträff, säger tränare Jimmy Karlsson.
Skånela vann första mötet mellan lagen med ett enda mål, 25-24. Vid vinst eller lika tar sig Skånela vidare. Kristianstad behöver vinna med mer än ett mål för att gå om. Blir det lika i totalen efter att båda matchernas resultat räknats samman så blir det en shoot-out, regeln om mål på bortaplan gäller alltså inte. – Vi åker ner till Kristianstad med gott mod och även med stora förhoppningar. Vi har alla spelare tillgängliga och en god känsla. Vi ska kliva in i Kristianstad Arena ikväll med ett stort mod och en känsla av att vi har absolut allt att vinna. Vi känner oss inte underlägsna men självklart är vi införstådda att det kommer krävas en fullträff. Vi har jobbat fram en gameplan som vi tror på och nu ska vi bara gå för den till 100% så får vi se hur långt det räcker. Det ska hur som helst bli en riktig rolig match, säger tränare Jimmy Karlson i ett uttalande.
skidor Gustaf Berglund från Sigtuna, 27 år, gjorde sin OS-premiär på herrarnas 10 km + 10 km Skiathlon i längdskidåkning. Han slutade på 39:e plats, 3.17 efter segraren.
Handboll Skånela vann bortamatchen mot Aranäs med 30–25 i herrallsvenskan. Efter en jämn inledning tog gästerna kommandot och hade en trygg ledning redan i paus.
Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.
Basket Basketspelaren Melwin Pantzar är uttagen till herrlandslagets trupp inför det kommande VM-kvalfönstret i slutet av februari och början av mars. Landslaget ställs då mot Estland i ett viktigt dubbelmöte.
Handboll Skånela IF:s damer lämnade lördagens bortamatch mot HF Karlskrona utan poäng trots en stark vändning i andra halvlek. Matchen i damallsvenskan slutade 33–31 till hemmalaget.
Handboll Skånela IF kliver in i steg 3 av USM med stärkt självförtroende efter flera segrar under vintern. I helgen väntar tre matcher på två dagar, där laget hoppas ta nästa steg i turneringen.
Sport Inför de olympiska vinterspelen i Milano och Cortina d’Ampezzo har Newsworthy kartlagt svenska OS-deltagare genom tiderna. Genomgången visar att flera vinterolympier har koppling till Sigtuna kommun.
Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.
Sport Trots flera år av ökande aktivitet har ungdomsidrotten i Sigtuna kommun ännu inte nått samma nivåer som före pandemin. Nya siffror visar att utvecklingen går långsamt uppåt, men att kommunen fortfarande ligger efter riksgenomsnittet.
Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.
Handboll Skånela IF och Simon Lindberg är överens om ett nytt avtal. Kontraktet sträcker sig över tre år och innebär att Lindberg fortsätter i klubben på längre sikt.