Ambulanssjukvården uppges vara i kris och nu kräver oppositionen ett möte. Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Oppositionen kräver krismöte om ambulansvården

Ambulanssjukvården i Region Stockholm är i ett allvarligt krisläge. Nu kräver Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna ett extra sammanträde med regionstyrelsen samt en krisplan för att hantera situationen.

De tre oppositionspartierna (M, L och KD) riktar skarp kritik mot det rödgröna styret och menar att patientsäkerheten är hotad. Enligt dem har omorganiseringen lett till att akutsjukvården riskerar att stå och falla med enskilda ambulanser.

Oppositionen anser att regionstyrelsens ordförande Aida Hadzialic (S) bär det yttersta ansvaret. Bakgrunden är den rapportering som förekom under onsdagen om att enbart en enda ambulans fanns att tillgå i Stockholm.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).