Gill Åkerblom (C)Foto: Pressbild/Sigtuna kommun

Oppositionen: Arvodet till Brodin borde stoppas

Oppositionen rasar efter att Gill Åkerblom inte hållit ett enda sammanträde i Landsbygdsrådet trots att hon kvitterar ut ett arvode på 77 000 kronro.

märsta.nu var först med att avslöja att Gill Brodin (C) plockar ut arvode för Landsbygdsrådet trots att det inte hållits ett enda sammanträde i år. Årsarvodet för ordföranden, som för övrigt är den enda arvoderade i rådet, är 77 000 kronor. Under fredagen uppmärksammades Landsbygdsrådet i SVT Stockholm. Där riktar Marie Axelsson (S) kritik mot att arvodet fortfarande betalas ut:
– Att ordförande plockar ut ett årsarvode på 77 000 kronor och inte har ett enda möte, så får det inte fungera, säger hon enligt SVT.

Olov Holst (M), Kommunstyrelsens ordförande förvarar dock att arvodet betalas ut:
– De här arvoden är inte mötesarvoden, de är inte kopplade till ett specifikt antal möten. Ordförande i landsbygdsrådet som har arvodet utför en hel del arbete bakom kulisserna som har med landsbygdsrådet att göra i den här utredningen hur vi ska utveckla landsbygdsrådet framöver, säger Olov Holst (M) till SVT Stockholm.

Gill Brodin tycker att kritiken är konstig då den kommer från andra politiker:
– De arvoden som jag får är en del av majoritetens arvoden som baseras på basbelopp och som sen fördelas som fast arvode för att kunna fullfölja det politiska uppdraget, säger ordförande i landsbygdsrådet, Gill Brodin (C).

Både politiker och personer från föreningslivet sitter i Landsbygdsrådet men det är bara Brodin som är arvoderad. Till märsta.nu har Brodin tidigare sagt att arbetet med landsbygdsfrågor pågår kontinuerligt.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.