Sigtuna Fritidscenter som brukar hålla stängt under sommaren kommer i år att vara öppen.
Sigtuna kommun meddelar att Sigtuna Fritidscenter kommer att hålla bassängerna i gång denna sommar, normalt brukar det vara stängt sommartid. Det är dock bara under sommartider 10-16 fram till 16:e augusti som gäller. – Vi räknar med att fler av våra kommuninvånare håller sig hemma i sommar och då är det bra om det finns ytterligare något för dem att göra, säger bad- och simhallschefen Tapani Röyttä till kommunens hemsida.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.