Omfattande insats på inre gränskontroller i torsdags. Foto: Insändarbild
Omfattande insats av inre gränskontroller på Arlanda
I torsdags genomfördes en stor insats på Arlanda av gränspolisen med inre säkerhetskontroller.
Resenärer till och från Arlanda kontrollerades i en omfattande insats i torsdags för så kallade inre gränskontroller. Syftet med insatsen var att med hjälp av utökad kontroll hitta personer som inte får resa in i eller vistas i landet samt förhindra och upptäcka gränsöverskridande brottslighet enligt ett pressmeddelande från Polisen.
Kontrollerna på Arlanda riktade sig mot flygplan som landat med personal från tullverket. Trafikkontroller genomfördes också på platser där trafik lämna Arlanda flygplats. I samband med kontrollerna genomfördes även inre utlänningskontroller av laster på fordon. Resultatet totalt vilket inkluderar insatser även i Kapellskär, Nynäshamn och Frihamnen var att 130 kontroller genomfördes, en person efterlyst för grovt vapenbrott greps, en person avvisades från landet, två rapporterades för lastsäkringsbrott och fyra fick böter för att de körde avställda fordon.
Blåljus Under vecka 30 registrerades 153 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rörde 90 händelser som ska ha inträffat just under veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.
Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.
Notiser I samband med att Karl-Heinz drog in över kommunen så föll ett träd över ett bostadshus i Sigtuna och på väg 896 vid Måby föll träd över vägen.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.