Omfattande insats på inre gränskontroller i torsdags. Foto: Insändarbild

Omfattande insats av inre gränskontroller på Arlanda

I torsdags genomfördes en stor insats på Arlanda av gränspolisen med inre säkerhetskontroller.

Resenärer till och från Arlanda kontrollerades i en omfattande insats i torsdags för så kallade inre gränskontroller. Syftet med insatsen var att med hjälp av utökad kontroll hitta personer som inte får resa in i eller vistas i landet samt förhindra och upptäcka gränsöverskridande brottslighet enligt ett pressmeddelande från Polisen.

Kontrollerna på Arlanda riktade sig mot flygplan som landat med personal från tullverket. Trafikkontroller genomfördes också på platser där trafik lämna Arlanda flygplats. I samband med kontrollerna genomfördes även inre utlänningskontroller av laster på fordon. Resultatet totalt vilket inkluderar insatser även i Kapellskär, Nynäshamn och Frihamnen var att 130 kontroller genomfördes, en person efterlyst för grovt vapenbrott greps, en person avvisades från landet, två rapporterades för lastsäkringsbrott och fyra fick böter för att de körde avställda fordon.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.