Ibrahim Khalifa och Pernilla Bergqvist i samband med invigningen av förskolan.Foto: Pressbild/Sigtuna kommun

Ombyggd förskola invigd i Steninge

Orions förskola i Steninge har byggts om för 34 miljoner kronor och nu invigts av kommunalrådet Ibrahim Khalifa (S) och Barn- och ungdomsnämndens ordförande Pernilla Bergqvist (L).

Orions förskola har byggts om för att kunna ta emot 120 barn till hösten då samtliga sex avdelningar är igång. Idag är fyra igång och i veckan invigdes förskolan av kommunalrådet Ibrahim Khalifa (S) och Pernilla Bergqvist (L), ordförande i Barn- och ungdomsnämnden, invigde förskolan i veckan.
– Det här är en av de satsningar vi gör på våra barn och unga i kommunen, som är vår framtid och det viktigaste vi har. Drygt 34 miljoner kronor har vi satsat på ombyggnationen av Orions förskola. Detta för att göra det bättre för de som går där idag och säkerställa att vi har kapacitet när kommunen nu växer, säger kommunstyrelsens ordförande Ibrahim Khalifa (S) i ett pressmeddelande.

Ombyggnaden har kostat 34 miljoner kronor. Det går redan ca 60 barn på förskolan.
– Vi satsar stort på att bygga och rusta upp förskolor och skolor i vår kommun. Orions förskola är den senaste i raden och det var glädjande att se nya pedagogiska lärmiljöer. Miljön i förskolan är viktig och man kallar den ibland för den tredje pedagogen som lockar till kunskap, lek och kreativitet, säger Pernilla Bergqvist (L), ordförande i barn- och ungdomsnämnden.

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Varning för skyfall – risk för översvämningar

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.

Polisens medborgarlöften – Inga utsatta områden

Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening