Köer mellan Märsta-RosersbergFoto: Skärmdump/trafiken.nu
Masskrock vid Trafikplats Märsta
Uppemot sex bilar och en lastbil var inblandade i en olycka i höjd med Trafikplats Märsta under morgonen.
Flera personbilar och en lastbil var inblandade i en olycka som inträffade i höjd med Arlandastad golfklubb på E4:an södergående. Framkomligheten begränsades förbi olycksplatsen under två timmar. Storstockholms Brandförsvar uppgav att det rörde sig om uppemot sex bilar och en lastbil krockade, det var lite rörigt på platsen men det gick att komma förbi. Ingen person ska ha skadats allvarligt och alla inblandade kunde ta sig ut ur fordonen själva. Vid 10-tiden ska det vara bärgat och klart.
Dock har det under förmiddagen varit stora störningar på E4:an i olika riktningar, den stängdes av i norrgående riktning förbi Häggvik vid 11-tiden och beräknas vara stängd till klockan 13. Håll koll på aktuell trafikinfo via trafiken.nu
Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.
Blåljus Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.