Kraftiga köer uppstod efter olyckan på 263:an i höjd med MidgårdsbadetFoto: Insändarbild
Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Olycka i Tingvalladalen-Bil gjorde U-sväng

En olycka har inträffat nu på morgonen på väg 263 i höjd med Midgårdsbadet: - Ingen har skadats och man har beställt bärgare, säger Albin Näverberg vid Polisens regionledningscentral till märsta.nu

Två personbilar är inblandade i krocken och framkomligheten förbi platsen är begränsad nu i morgonrusningen. Enligt Trafikverket ska det dock vara bärgat vid 7.30. Polis är på plats för att utreda olyckan. Enligt Albin Näverberg vid Polisens regionledningscentral var en av bilarna utlandsregistrerad och föraren saknade svenskt personnummer. Bärgare har beställts in för att får bort bilarna från vägen.

Efter att polisen avslutat på plats kommer man fram till att en utredning om vårdslöshet i trafik ska utredas då olyckan inträffade när en av förarna gjorde en U-sväng och orsakade krocken.

Uppdaterad kl. 8.59

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.