Flera fordon har krockat på SödergatanFoto: Insändarbild

Moped och mopedbil i krock

Larm om olycka har inkommit i korsningen Södergatan/Skolgatan: - Det är ganska rörigt på platsen och jag ser en person som ligger ner på gatan, säger en uppgiftslämnare till märsta.nu

En moped och en mopedbil har krockat i korsningen Södergatan/Skolgatan, enligt de första uppgifterna är fyra personer inblandade. Polis, brandkår och ambulans är på plats, det ska enligt en uppgiftslämnare vara rörigt på plats och minst en person ska vara i behov av vård.
– Det är några skadade men vi vet inte hur allvarligt än, säger Sven-Erik Olsson vid Polisens regionledningscentral till märsta.nu

Polisen hade vid 14.30-tiden ingen uppdaterad info kring skadeläget men uppger att två personer rapporterades för olovlig körning.

Uppdaterad kl. 14.26

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.