Fem bilar krockade på E4:an södergående norr om Arlanda och orsakade kraftiga köer.
Fem bilar var inblandade i en krock i höjd med Odensala på E4:an och orsakade kilometerlånga köer på väg mot Märsta. Först vid 12-tiden öppnades ett körfält upp men det gick väldigt långsamt att passera olycksplatsen. Hur olyckan gick till är oklart. Fyra av fordonen kommer att bärgas och senare visade det sig att två personer fick föras till sjukhus med ambulans.
Nyheter Inför julhelgen väntas trafiken öka kraftigt. På E4 förbi Märsta och Rosersberg finns risk för köbildning när många reser till och från Stockholm.
Politik E4 vid Arlanda pekas ut som en av de viktigaste infrastruktursatsningarna i Stockholm-Mälarregionen när Mälardalsrådet nu svarar regeringen inför beslut om den nationella infrastrukturplanen för åren 2026–2037.
Nyheter Antalet dödsfall i trafiken under julhelgerna har minskat kraftigt de senaste 20 åren. Inför årets julhelg har försäkringsbolaget If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna. I Sigtuna kommun sticker E4 ut.
Nyheter En misstänkt plundring har upptäckts vid ett vikingatida område nära Fornsigtuna. En anmälan är på väg till länsstyrelsen i Stockholm. Fyndet är det tredje kända fallet på kort tid i Mälardalen.
Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.
Nyheter Arbetslösheten bland utlandsfödda i Sigtuna kommun sjönk i november till den lägsta nivån sedan 2019. Samtidigt ökade den totala arbetslösheten något jämfört med samma period i fjol.
Nyheter Antalet serveringstillstånd i Sigtuna kommun har minskat det senaste året. Jämfört med många andra kommuner har Sigtuna också relativt få krogar sett till befolkningen.
Notiser På lördag arrangeras ett rullande luciatåg där kommunens arbetsmaskiner smyckas med ljus och juldekorationer. Färden går genom Rosersberg, Märsta, Valsta och Sigtuna under eftermiddagen och kvällen.
Politik PFAS-halterna i Oxundasjön och Rosersbergsviken fortsätter att vara ett miljöproblem i Sigtuna kommun, enligt ett pressmeddelande från Liberalerna.