Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Olycka på Arlandaleden – Bil krockade med vilt

En trafikolycka inträffade under morgonen på Arlandaleden och det råder begränsad framkomlighet förbi platsen.

Olyckan inträffade i höjd med Jumbohostel. Trafiken är begränsad förbi platsen mellan Nybygget och Benstocken. En personbil har krockat med vilt. Skadeläget är okänt i skrivande stund. Enligt Trafikverket pågår störningarna till tidigast 7.30. Polisen uppger att två personer fick föras till sjukhus för kontroll efter olyckan. En bil hade krockat med en älg.

sommar i sigtuna kommun

Högsommarvärme och goda badmöjligheter i kommunen

Nyheter Det råder högsommarvärme och kommuninvånare vallfärdar till badplatser runt om i kommunen. Temperaturerna i badet närmar sig 20 grader på sina håll, i Sjudargården är det varmast med över 20.

Misstänkt drograttfylleri i Valsta

Blåljus Polisen larmades till Valsta efter att en man uppträtt märkligt och försökt öppna en bil som inte var hans. På plats misstänktes han för drograttfylleri och narkotikabrott.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening