Här inträffade olyckan.

Lastbil och bil krockade i Odensala

En olycka inträffade på Ekegrus i Odensala mellan en personbil och lastbil. Två personer fick föras till sjukhus för kontroll.

Olyckan inträffade kring 13.45 inne på området hos Ekegrus enligt SOS Alarm. Det är en bil och lastbil inblandade och det ska finnas barn i bilen. Storstockholms brandförsvar uppger att det troligtvis inte är några personskador utan endast materiella skador. Man håller på med arbete på platsen i skrivande stund.

Vid 15.20 meddelar polis att två personer, en vuxen och ett barn, förts till sjukhus för kontroll. Olyckan inträffade när en lastbil som kom körandes nerför en kulle inte såg personbilen och körde in i sidan på den.

Uppdaterad kl. 15.46

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.