Foto: MMS-Bild
Foto: MMS-Bild

Olycka i Valstarondellen

En olycka med två personbilar inträffade i Valstarondellen vid Circle K och två personer ska ha behövt sjukvård.

Två personbilar krockade vid Valstarondellen i centrala Märsta. Enligt Storstockholms brandförsvar var det två personer i behov av vård på plats, det är dock okänt om någon behövde åka till sjukhus. En person klagade på smärta i nacke.

Polisen kommer att utreda olyckan men en förare har redan bötfällts för att inte ha anpassat avståndet till framförvarande fordon enligt Polisens hemsida.

Uppdaterad kl. 14.46

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.