En olycka har inträffade i korsningen mellan väg 273/263 och en av förarna har delgivits misstanke om vårdslöshet i trafik: - Någon av de inblandade har inte iakttagit väjningsplikt, säger Eva Nilsson vid Polisen till märsta.nu
Olyckan inträffade i en olycksdrabbade korsningen mellan väg 263/273 in till Arlandaleden. Det rör sig om en personbil och en lätt lastbil. Tre personer färdades i bilarna och en ska vara lindrigt skadad enligt brandkåren. Framkomligheten var begränsad förbi platsen under ca en timmes tid.
Polisen uppger vid 14-tiden att en person fördes till sjukhus med lättare skador, en stukad handled. Man har även delgivit en förare att en utredning och vårdslöshet i trafik inletts: – Någon av de inblandade har inte iakttagit väjningsplikt, säger Eva Nilsson vid Polisen till märsta.nu
Nyheter Arbetet med att rusta upp Stora gatan i Sigtuna stad fortsätter den 16 mars. Den nya etappen med stensättning beräknas pågå fram till sommarsemestrarna.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i delar av östra Svealand under torsdagen. Varningen gäller bland annat Sigtuna kommun enligt uppgifter från SMHI.
Nyheter Landshövdingen Cecilia Skingsley besökte förra veckan Sigtuna kommun där hon träffade kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M) och kommundirektör Daniel Lindqvist.
Nyheter Valsta sim- och sporthall ska rivas efter att Sigtuna kommun tecknat ett rivningsavtal med entreprenadföretaget LBF Bygg AB. Rivningsarbetet planeras att starta under våren 2026.
Nyheter Fem personer har åtalats vid Jönköpings tingsrätt för smuggling av 32,8 kilo cannabis från USA, där försändelsen passerade Arlanda. Cannabis doldes i två träbord som skickats till ett småländskt byggföretag.
Nyheter På fredag den 13 mars startar totalförsvarsövningen Birger Jarl 26 i Stockholms län. Övningen pågår till den 19 mars och kommer delvis att genomföras i Sigtuna kommun.
Notiser Svea hovrätt skärper straffet för en man från Märsta som tidigare dömts för grov misshandel efter en våldsattack mot sin flickvän. Hovrätten ändrar rubriceringen till försök till mord och dömer mannen till drygt åtta års fängelse.
Blåljus Polisen genomför just nu en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighetsöverträdelser. Kontrollerna sker över hela landet och kan även märkas i trafiken i Sigtuna kommun.
Politik Marie Axelsson toppar Socialdemokraterna lista till kommunfullmäktige i Sigtuna inför valet 2026. Beslutet fattades vid partiets årsmöte som hölls i Sätunaskolan.