Foto: Skärmdump/Google

Olja läckte ut i rondell

Olja läckte ut i rondell i Steningehöjden: - Bilen gled in i rondellen när jag skulle bromsa, säger bilförare.

Vid 12-tiden larmades räddningstjänst om att det var olja i rondellen i Steningehöjden upp mot Flottviksvägen. Fordon ner mot Valsta och i själva rondellen drabbades av oljan. Bilarna hade svårt att få fäste vid inbromsning enligt en förare:
– Jag undrade om det var fel på mina bromsbelägg, helt plötsligt gled bilen rakt in i rondellen när jag skulle bromsa.

Brandkår är på plats för sanering i skrivande stund, oljan ligger i hela rondellen och i nerförsbacken från Flottviksvägen ner mot Valsta.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.