Olja läckte ut i rondell i Steningehöjden: - Bilen gled in i rondellen när jag skulle bromsa, säger bilförare.
Vid 12-tiden larmades räddningstjänst om att det var olja i rondellen i Steningehöjden upp mot Flottviksvägen. Fordon ner mot Valsta och i själva rondellen drabbades av oljan. Bilarna hade svårt att få fäste vid inbromsning enligt en förare: – Jag undrade om det var fel på mina bromsbelägg, helt plötsligt gled bilen rakt in i rondellen när jag skulle bromsa.
Brandkår är på plats för sanering i skrivande stund, oljan ligger i hela rondellen och i nerförsbacken från Flottviksvägen ner mot Valsta.
Nyheter En tonårspojke körde utan körkort, misshandlade en anhörig och försökte fly från polis i hög fart genom Märsta och Rosersberg. Nu döms han till skyddstillsyn.
Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.
Notiser Det råder förhöjd risk för bränder i skog och mark under Valborg i Sigtuna kommun. Enligt SMHI gäller varningen under torsdagen, från morgon till sen kväll.
Notiser Läget i Mellanöstern kan få följder för trafiken vid Arlanda flygplats. Enligt uppgifter som TV4 rapporterar varnar Swedavia för att konflikten påverkar flyget.
Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.
Ung & Student Arlandagymnasiet tar nu steget in på Arlanda flygplats. Ett nytt hyresavtal innebär att skolan får tillgång till cirka 3 300 kvadratmeter lokaler direkt inne på flygplatsområdet.
Politik Regeringen ger klartecken till satsningar som påverkar infrastrukturen kring Arlanda. För Sigtuna kommun innebär det bland annat finansiering för en ombyggnad av Märsta station.