Olivia JanssonFoto: Insändarbild

Olivia Jansson imponerar på judotävlingar

Olivia Jansson, en framstående medlem av Knivsta Judoklubb, har gjort enastående prestationer på senaste judotävlingarna. Med flera framstående placeringar och medaljer visar Olivia på sin imponerande talang och dedikation inom sporten.

Efter att ha erövrat en silvermedalj vid junior-SM förra året har Olivia fortsatt att imponera och bygga på sin framgång. Vid Trollhättans judotävling den 6-7 maj visade hon återigen sin styrka och skicklighet. Trots hårt motstånd tog hon sig ända till finalen och stod till sist som segrare, vilket belönade henne med en välförtjänt guldmedalj.

Men det är inte bara vid Trollhättans judotävling som Olivia har utmärkt sig. Efter junior-SM har hon fortsatt att prestera på högsta nivå och belönats med flera framstående placeringar. Vid landslagstävlingen i Oxelösund den 1 april erövrade Olivia förstaplatsen, vilket visar på hennes förmåga att leverera imponerande resultat även på nationell nivå.

Vid Södra Open Judo den 23 april tog hon en imponerande andraplats, vilket ytterligare bekräftar hennes kvaliteter som en tävlingsinriktad judoutövare.

Olivia Jansson har blivit en förebild inom Knivsta Judo Klubb och en inspirationskälla för andra judoentusiaster. Hennes hängivenhet till träning och tävling har inte bara lett till personliga framgångar, utan också till klubbens framväxt och rykte som en snabbt växande tävlingsklubb. Olivia har visat att hårt arbete, uthållighet och fokuserad träning kan leda till betydande framgångar inom judosporten.

Nu blickar Olivia framåt mot nästa utmaning – junior-SM i Lindesberg den 26 maj. Med Olivias imponerande medaljskörd och framstående prestationer är förväntningarna höga. Klubben kommer att ge sitt fulla stöd och dela hennes passion för judo när de fortsätter att erövra nya framgångar tillsammans.

Denna text genererades med en textrobot

Erik Koinberg vinnare i Slaget om Stockholm på Arlandastads GK

Sport Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.

Fina framgångar för Kim Taekwondo på Lomma Cup

Sport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.

division 4

Märsta IK kvar som jumbo efter förlust mot Bälinge

Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.

U23-landslaget tränade i Märsta inför landskamper

Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.

Idrottsinitiativet kommer till Skånela IF

Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.

division 4

Håbo FF besegrade Märsta IK med 3–0

Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.

Beslut om fotbollstält väntas på måndag

Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening