Ökning för tredje veckan i följd

Covid-fallen i kommunen ökar för tredje veckan i följd enligt FHM.

Sigtuna kommun hade 36 bekräftade fall av covid-19 under vecka 33, det innebär att 4732 kommuninvånare smittats under pandemin, 9,55 procent av den totala befolkningen.

Enligt FHM är det en ökning för tredje veckan i rad i kommunen, dock är det från låga nivåer, under det tredje vågen var det över 60 fall i veckan under 16 veckor. Det är fortfarande 111 kommuninvånare som mist livet med covid-19, endast en de senaste tre månaderna och bara enstaka kommuninvånare har avlidit sedan i maj.

I Region Stockholm var det 2083 konstaterat smittade vecka 33, inga ytterligare avlidna rapporterades in. 4365 har avlidit under pandemin. Sju personer uppges vårdas i intensivvård.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening