Ökning för SAS i oktober

SAS rapporterar om en ökning av passagerarsiffrorna med 38 procent jämfört med förra året.

SAS ökade kapaciteten under oktober med 41 procent och antalet resenärer ökade med 38 procent jämfört med förra året då det förvisso var pandmei och restriktioner. Jämfört med förra månaden, alltså september, minskade det totala antalet passagerare med tre procent. Den viktiga så kallade kabinfaktorn låg på 75 procent under oktober vilket var en förbättring med 13 procent jämfört med förra året.
– Vi är glada över att vi hade nästan 2 miljoner resenärer som flög med oss i oktober, en stabil siffra trots utmanande makroekonomiska förutsättningar. Vi fortsätter att göra framsteg i vår chapter 11-process i USA. Vi meddelade nyligen att vi nått överenskommelser med ytterligare leasegivare om ändrade leasingavtal för flygplan och utrustning, vilket kommer att leda till kostnadsbesparingar och som utgör ytterligare ett viktigt steg i att nå våra mål i SAS FORWARD-planen, uppger SAS VD Anko van der Werff i ett pressmeddelande.

Arlanda rankas som Europas punktligaste storflygplats

Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.