Foto: Riksbanken

Ökning av skuldsatta i kommunen

Kommuninvånarnas skulder till Kronofogden ökade kraftigt det första halvåret i år.

Coronaeffekten har ännu inte kommit enligt Kronofogden, men ändå så ökar antalet skuldsatta personer i kommunen med 300 det första halvåret 2020 jämfört med förra året. Antalet ärenden har ökat med 800 stycken. Totalt är det 2080 personer med skulder hos Kronofogden i 4826 mål. Den totala skulden hos kommuninvånare är 120 miljoner.
– Vi har en stadig ökning av ärenden, men de ekonomiska effekterna av pandemin har inte nått oss än, säger Rebecka Öhman, enhetschef på Kronofogden, i en generell kommentar.

Förra året var antalet skuldsatta drygt 1750 personer, 2018 ungefär lika många och 2017 1537 personer. Enligt Rebecka Öhman är det skulder på mellan 100 000-500 000 som kommer in till Kronofogden, skulder som är kopplade till olika typer av lån utan säkerhet. Banker, kreditbolag och bolag som köper in förfallna skulder står bakom ökningen.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.